godloo.jpg
projekt1a.jpg

Wycieczka do Kłodawy

     12 października 2021 roku z cyklu Poznajemy bogactwa naszego regionu odbyła się wycieczka szkolna do Kłodawy. W kopalni soli w Kłodawie przebyliśmy najgłębszą  podziemną trasę turystyczną. Zjazd windą z prędkością 6 metrów na sekundę dostarczył nam niezapomnianych wrażeń. Podczas spaceru podziemnym labiryntem  przewodnik z dużą dawką humoru opowiedział nam o historii powstania kopalni i metodach wydobycia włodawskich złóż.

     Maszyny górnicze, materiały wybuchowe, przyrządy pomiarowe, kaplica św. Kingi, Grota Drakuli, sala koncertowa  oraz piękno solnych korytarzy wywarły na nas ogromne wrażenie. Idąc wycieczkowym szlakiem, oglądaliśmy liczące ponad 200 lat unikatowe pokłady soli różowej, która w Europie wydobywana jest tylko w Kłodawie (a na świecie w Pakistanie). W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Kole na posiłek. Wycieczka przebiegała we wspaniałej atmosferze. Była to piękna podróż przez niezwykłe solne głębiny.

Opracowała Teresa Kołaczek

Zdjęcia - kliknij i podziwiaj piękno!